Πάσα στα θρανία

Την Τρίτη 20-12-2018 επισκέφτηκε το σχολείο μας η συνεργάτης του προγράμματος "Πάσα στα Θρανία" κα Κωνσταντινίδου Ξανθή με τον Πρόεδρο της ΕΠΣ Ξάνθης και τον Συντονιστή Εκ/κού Έργου Φ.Α. κ. Καμέα Νικόλαο και ενημέρωσαν τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης για το πρόγραμμα, με το οποίο δίνεται η χαρά της προβολής και διάδοσης του ποδοσφαίρου σε κάθε γωνιά της χώρας.

Στους μικρούς μαθητές μοιράστηκαν σχολικά εγχειρίδια με προσωπικές ιστορίες και συμβουλές πρώην και νυν διεθνών παικτών, θέματα διατροφής, άσκησης, ψυχολογίας, εκτεταμένες αναφορές στην ιστορική διαδρομή του αθλήματος, στις ειδικές μορφές ποδοσφαίρου (Άμμου, Σάλας) και στο γυναικείο ποδόσφαιρο, καθώς επίσης πλήθος κοινωνικών μηνυμάτων.

Δόθηκαν επίσης μπλούζες με το λογότυπο του προγράμματος, ενώ στο σχολείο προσφέρθηκαν μπάλες για τις ανάγκες των ποδοσφαιρικών του δράσεων και συμβολικά μια φανέλα της Εθνικής Ομάδας.